Konularını Gerçek Yaşam Öykülerinden Alan 10 Esaslı Film

Emre

Editör

11 ay önce

150 Okunma

facebook twitter whatsapp

Filmlerin çoğu kurmaca senaryolardan oluşsa da bazen bir insanın mücadelesi, başarısı ya da başarısızlığı diğer insanları etkileyip bu gerçek hikayenin filme aktarılması için itebiliyor.

Elbette izlerken de olayların yaşanmış olması izleyiciyi duygusal fakat gerçek olmayan bir akıştan daha çok etkiliyor. İşte konularını gerçek hikayelerden almış 10 film.

1- Hayatımın Kararı (My Life of Time) 2012

Nic Balthazar tarafından yazılıp yönetilen film Belçika’da ötenazinin yasallaşması için mücadele veren MS hastası Mario’nun hikayesini anlatıyor. Mario hayatını günden güne zehir eden bu hastalık ilerlemeden hala kendi işlerini görebilir durumdayken ölmek istiyor ve kendi durumundaki bütün hastalara bu hakkın yasal olarak tanınması için mücadele veriyor. Ötenazi konusuna acı çekmeye devam etmek istemeyen bir hastanın gözünden bakılan bu film boyunca siz de düşüncelerinizi gözden geçireceksiniz.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 7,2[/vurgu]

2- Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates) 2001

Filmin öyküsü 2. Dünya Savaşı’nda Stalingard Çarpışması sırasında yaşanıyor. Biri Alman diğeri Rus iki keskin nişancının arasında geçen düelloyu anlatan filmde, savaş, aşk, dost ve düşman iç içe geçmiş gibi. Savaş, ölüm gerçeğinden yalıtılmadan kan ve kül dolu. Savaşa daha çok Rusların gözünden bakan film keskin nişancı Vassili Zaitsev’in öyküsü etrafında kurgulanmış.

[vurgu color=”#382039″]IMDB: 7,6[/vurgu]

 

3- Şişt! Kızlar Çığlık Atmaz (Hush! Girls Scream Don’t) 2013

2013 yapımı bu İran filmi gerçek hikayelerden ilham alınarak kurgulanmıştır. Şirin’in evlenmek üzereyken bir cinayet işlemesiyle başlayıp İran’daki pedofili vakalarına kadar uzanan bir toplumsal yara anlatılıyor. Gerçek suçlunun kim olduğunu sorgulayarak bütün film boyunca yerimizde adaletsizlik hissiyle kıvranıyoruz. Kesinlikle son sahnesiyle akıllara kazınan bir film.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 7,0[/vurgu]

4- Schindler’in Listesi (Schindler’s List) 1993

Yönetmeni Steven Spielberg olan film bilerek siyah beyaz çekilmiştir ve renkli olan tek şey kırmızı bir çocuk paltosudur. 2. Dünya Savaşı’nda savaşı fırsat bilerek para kazanan Oskar Schindler’in fabrikasında çalışacak Yahudi işçilerin listesini yaparak onları Auschwitz kampına gitmekten yani ölümden kurtarmaya çalışma hikayesi anlatılıyor.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 8,9[/vurgu]

5- İçimdeki Yangın (Incendies) 2010

2010 yılında Kanada’da çekilmiş film gerçek bir hikayeden yola çıkarak kurgulanmıştır. Orta Doğu’daki Hristiyan-Müslüman savaşı Hristiyan ve sivil bir kadının penceresinden anlatılıyor. Savaşın inşalara bireysel olarak verdiği zararlar çok çarpıcı biçimde işleniyor. Akıllara zarar sonu herkesin nefesini kesecek türden.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 8,3[/vurgu]

6- Julie ve Julia (Julie & Julia) 2009

Film Amerikan Mutfağı’na yeni bir soluk getirmiş Julia Child’ın hayatını ve yemek yapmayı çok sevdiği için idolü olan Julia’nın yemek tarifi kitabındaki tarifleri deneyerek yazdığı bir blog açan Julie’nin hikayesini birleştirerek anlatıyor. 1949 ve 2002 yılları arasında farklı ülkelerde gidip gelen hikaye sıcak ve samimi.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 7,0[/vurgu]

7- Tatlı Bela (Erin Brockovich) 2000

Biyografik bir film olan Tatlı Bela, insanları zehirleyip kanser olmalarına neden olan Pacific Gas and Electric Company’e karşı savaşan oldukça sıra dışı ve cinsel açıdan dikkat çekici üç çocuk annesi bir kadının mücadelesini anlatıyor.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 7,3[/vurgu]

8- Lorenzo’nun Yağı (Lorenzo’s Oil) 1992

George Miller tarafından yönetilen filmde oğullarının nedeni bilinmeyen bir genetik hastalığa yakalanması sonucunda bir ailenin evlatlarını kurtarma mücadelesi anlatılıyor. Oğullarından bir an bile vazgeçmeyen aile tıbbi bilgileri sınırlı olduğu için bu alanda çalışıyor, araştırmaları inceliyor ve bir çözüm yolu üretmeye çalışıyorlar.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 7,3[/vurgu]

9- Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) 2001

Biyografi türündeki filmde Nobel ödüllü matematikçi ve şizofren John Nash’in hayatı ve ileriki yaşlarında hastalığıyla baş etme yollarını arayışı anlatılıyor. Yönetmenliği Ron Howard tarafından yapılmış filmde deliliğin sınırını gören bir dâhiyi izliyoruz.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 8,2[/vurgu]

10- Duyguların Rengi (The Help) 2011

Film Kathryn Stockett’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanmıştır. 1960’lı yıllarda geçen filmde gazeteci olan Skeeter’in siyahilere yapılan ırkçılıktan rahatsızlık duyarak siyahi kadın hizmetçilerin yaşadığı ayrımcılığı kitaplaştırmaya karar vermesini ve sonrasında yaşanan olayları anlatıyor.
[vurgu color=”#382039″]IMDB: 8,1[/vurgu]