Murda kimdir, kaç yaşında, gerçek adı ne? Murda hakkında aradığınız her şey!

Murda kimdir? Murda hakkında aradığınız her şey!

Emre Gür

Editör

6 ay önce

1.656 Okunma

facebook twitter whatsapp

Murda, uzun yıllardır Rap piyasası’nın içinde ancak ülkemizde onun ismini yeni duymaktayız. Murda kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, hayatı? gibi soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

Murda kimdir?

Murda, 30 Ocak 1984(36 yaşında) Hollanda’nın başkenti Amsterdam doğumludur. Ailesinin işlerinden dolayı çocukluğunu Hollanda,İspanya ve Türkiye’de geçiren Murda, müziğe olan ilgisini İspanya’da fark etmiştir.

Tiyatrocu bir aileden gelen Murda’nın gerçek adı Önder Doğan‘dır. Yabancı arkadaşları Önder ismini telaffuz ederken zorlandığı için ona Murda Türk adını takmışlardır.

Murda, İspanya‘dan sonra bir süre İstanbul‘da kalmıştır ve Holanda’ya geri dönmüştür. Burada rapçi Fresco ile tanışıp, beraber ülkenin en çok izlenen müzik yarışmasına katılmışlardır. Yarışmayı kazanamasalar da ileride yapacakları güzel işler için tecrübe edinmişlerdir.

Hollanda‘da birçok rapçi(Bizey, Kraantje Pappie ve Ronnie Flex) ile çalışma fırsatı bulan Murda, 2008 yılında ilk EP’si olan Türk Pizzası’nı çıkarmıştır.

Murda ve ezhel tanışma

Murda ve Ezhel’in tanışma hikayesi

Ezhel’in Youtube üzerinden Murda’nın şarkılarına denk gelmesiyle aralarında güzel bir dostluk başlamıştır.

Ezhel, yıldızı parladıktan sonra, Murda ile beraber “Götür Beni AYA” dedi ve Murda’nın ismi ilk burada duyuldu. Müzik tarzı dinleyiciler tarafından  beğenilen Murda, kısa sürede popülerlik elde etti. Rap severler’in yoğun ilgisiyle karşılaşan Murda, çalışmalarına devam etmek için yönünü ülkemize çevirdi.

Murda’nın çıkardığı albümler:

Baba (2019)
Doğa (2020)

Murda’nın çıkardığı Single’lar:

Big Money (2020)
AYA – feat Ezhel (2019)
EH BABA (2020)
Boynumdaki Chain – feat Ezhel (2019)
Nereye Kadar (2019)
Bi Sonraki Hayatımda Gel – feat Ezhel (2020)

Murda ve tatlış mı tatlış kızı Doğa 🙂

Murda ve kızı Doğa

Sosyal medya hesapları:

Murda kimdir? başlıklı yazımızın sonuna geldik… Yazılarımızı sosyal medya’da paylaşarak bize destek olabilirsiniz.