Öğrenci Pasaportu İçin Gerekenler

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekenler

Emre

Editör

8 ay önce

351 Okunma

facebook twitter whatsapp

Seyahat veya eğitim için öğrencilere yurt dışına çıkma imkanı sağlayan belgeye öğrenci pasaportu denir. Pasaportu alma hakkına sahip olanlar 25 yaş altı kişilerdir ayrıca ebeveynleri ile başvurmak koşulu ile 18 yaş altı öğrenciler de öğrenci pasaportu alma hakkına sahiptir. Aslı bordo pasaporttur ancak öğrencilere özel olarak düzenlenmiştir.

Öğrenci pasaportunun bedeli

25 yaş altı ve öğrenci şartlarına sahipseniz eğer harç bedeli olmadan öğrenci pasaportuna sahip olabilirsiniz. Ancak defter bedelini ödemeniz gerekmektedir.

Öğrenci Pasaportu

Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler

Başvurunuzu yaptıktan sonra size verilecek olan randevu anında yanınızda olması gereken belgelerin başında öğrenci belgesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesinin aslı
2 adet biyometrik fotoğraf
Elinizde var ise eski pasaport
Defter için ücret
Harç olmaksızın pasaport alabilmek için talep dilekçesi
Öğrenci olduğunuza dair belge

NOT! Öğrenci belgesini nasıl alabilirsiniz? İlk seçeneğiniz okuldan almak diğeri ise E-devlet üzerinden temin etmektir. Okuldan alırsanız eğer mutlaka ıslak imzalı olmalıdır. E-devlet uygulamasından alır iseniz mutlaka son 60 gün yani iki ay içerisinde almış olmanız gerekmektedir.

Defter bedeli ödemesi

Defter bedeli anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Ödemenizi yaptıktan sonra size verilecek makbuzu kesinlikle kaybetmemelisiniz.

Öğrenci pasaportu için gerekenler

Öğrenci pasaportu başvurusu

Öğrenci pasaportu almak için önce il veya ilçe Nüfus Müdürlüğüne bordo pasaport başvurusu yapılır. Randevu sırasında öğrenci pasaportu için başvuru yaptığınızı bildirmeniz gerekmektedir. Böylelikle harç bedelinden muaf olursunuz ancak harç bedeli ile defter bedeli farklıdır. Ödemeniz gereken ücret defter bedeli içindir.
Gişeye gitmeden online başvuru yapmak isten öğrenciler için özel bir seçenek bulunmamaktadır. Bunun için geçerli şartlara sahip olmanız halinde bordo pasaport seçeneğini seçtiğiniz zaman sistem sizi harç bedelinden muaf sayacaktır.

Pasaportun elimize ulaşma süresi

Yurt içi tüm pasaportların çıkış süresi 5 ile 7 gün arasıdır. Yurt dışı için yapılan başvurularda ise bu süre 7 ile 10 gündür. Sonrasında ise PTT aracılığı ile adresinize gönderilir.

Bilmeniz gerekenler

15 yaşından büyük bireylerin nüfus cüzdanında fotoğrafı mutlaka olmalıdır.
Randevuya giderken yanınızda kimliğiniz ile kimlik fotokopisi de bulunmalıdır.
Biyometrik fotoğraf ve vesikalık fotoğraf birbirleri ile karıştırılmamalıdır. Biyometrik fotoğrafta düzeltme, oynama olmaksızın yüzünüz kesin hatlarıyla ve ayrıntısıyla görülmektedir.

18 yaşından küçük iseniz ebeveynlerinizle beraber randevuya gitmeniz gerekmektedir.
18 yaşından küçük öğrenciler için Öğrenci Pasaportu geçerlilik süresi 5 yıldır. Eğer 18 yaşınızı doldurmuş iseniz 25 yaşına kadar yahut geriye kalan tüm öğrenim yılınız boyunca harçsız pasaport alma hakkınız mevcuttur.


Son Paylaşılanlar
En Yeni! Dj Funky C'den Sosyal Mesafeli Konser!

Dj Funky C’den Sosyal Mesafeli Konser!

En Yeni!

Etkili İletişim Teknikleri

En Yeni! erdoğan, lise ve üniversite sınavlarını erteleyebiliriz

Kısa çalışma ödeneği ve Pandemi sosyal destek hizmeti uzatıldı!

Trend Olanlar
28.386 Okunma şehit komando er murat akman'ın son mektubu

Şehit Komando Er Murat Akman’ın son mektubu!

21.378 Okunma antalyalı mürsel ve anna

Antalyalı Mürsel ve Amerikalı Anna ayrıldı!

3.770 Okunma Acun ılıcalı'nın instagram canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!

Acun ılıcalı’nın canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!