Türk Mühendisleri Geliştirdi, Abd Ve Çin Sıraya Girdi

Türk Mühendisleri Geliştirdi, Abd Ve Çin Sıraya Girdi

Emre Gür

Editör

11 ay önce

331 Okunma

facebook twitter whatsapp

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar ile geliştirilen ateşli silah modifikasyon sistemi T61 için ABD ve Çin dâhil olmak üzere birçok devlet sıraya girdi.

T61, ateşli silahlarda merminin çıkış hızını ve etkili menzilini arttırmasının yanında namludan çıkan alevi de yok ediyor. Albayraklar Savunma Sanayi tarafından geliştirilen T61 silahlarda geri tepme oranını büyük ölçüde azaltıyor.

Sistem sadece karada kullanılan silahlara takılmayacak. Drone’larda kullanılan silahlara takılabilecek.

Türk Mühendisleri Geliştirdi, Abd Ve Çin Sıraya Girdi

Albayraklar Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Albayrak T61 hakkında açıklamalarda bulundu: “6 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Birçok proje geliştirdik. T61’i sektörde bir eksiklik gördüğümüzden dolayı geliştirdik.

Drone’lar da da kullanılacak aparatla şahlanmayı ve geri tepmeyi önledik. Ateşli drone’lar da en büyük sıkıntı şahlanma ve geri tepmeydi. Bundan dolayı hedefe nokta atışı yapılamıyordu. İr hedefe bir mermi atmak gerekirken 50-100 mermi atılıyordu. Bu aparat sayesinde artık nokta atışı yapılabilecek ve bir mermi ile hedef etkisiz hale getirilebilecek.

Ben patentini satma taraftarı değilim. Bu bizim akademisyenlerimizin, mühendislerimizin ürettiği bir milli projedir. Bu ürünün Türkiye’ye ait mal olmasını istiyorum. Bu arada tabi Ar-Ge çalışmaları bir maddiyat gerektiriyor. Devletten destek almadan kendimiz yaptık. Bu nedenle lisans hakkını, dost ülkelere vermeyi düşünüyorum. ” diye konuştu.

T61 Silahın menzilini arttırıyor

“T61 Silahın menzilini arttırıyor.”

Albayraklar Savunma Sanayi CEO’su Sertan Ayçicek’de T61 hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Wattoz T61 susturucu formatında üretildi. Bundaki nedenlerden biri T61’in dünyadaki rekorları kıran en iyi susturucu olmasıdır. Wattozz T61’in uyumlu olduğu mühimmat çeşitlerinden bazıları; 22 kalibre 6.35, 7.65, 9.17, 9.19, 5.45. 5.7 NATO, 5.56 NATO, 7.62 NATO’dur.” dedi.

Ayçiçek ifadelerinin devamında T61’i yurt dışındaki örnekleriyle şu şekilde karşılaştırdı, “Bugüne kadar dünyada mevcut namlu frenleyici, bastırıcı, kompansator, suppessor, alev gizleyen şeklinde adlandırılan aparatlardan farkı; bu aparatlar ‘subsonic’ dediğimiz ses hızının altında ve barut iştikakları düşürülmüş mermilerle uygulanırken, Wattozz T61 bu başarıyı direkt olarak NATO mühimmatlarıyla sağlamıştır.

Albayrak T61

Tüfeklerdeki kontrol ile tabancalardaki kontrol çok farklıdır. Birinde infilak sizden 1 metre ötedeki namlu uzunluğunda patlarken tabancada bu uzunluğun 12 cm’lere kadar düşer. Wattoz T61 tüfeklerde yakaladığı üstün başarıyı tabancalarda da yakalayan dünyadaki ilk ve tek sistemdir.” diye karşılaştırdı. Wattozz T61 İngiltere’nin en ünlü dergilerinde biri olan International Finance tarafından da ödüle layık görüldü.

Albayrak T61’in halka satışının olmayacağını da duyurdu. Albayrak, “Askeriyeyi ilgilendiren bir ürün olduğu için halka satış olmayacak. Ülkemize kazandırdıktan sonra gerekli izinlerden sonra lisans ve teknoloji transferleriyle alakaları dost ülkelerle görüşmeler sağlanabilir.” dedi.