Yaratıcı Kişiliklerin Dikkat Çeken 15 Farklılığı

yaratici-kisiliklerin-dikkat-ceken-farkliliklari

Emre Gür

Editör

11 ay önce

244 Okunma

facebook twitter whatsapp

Yaratıcılık, yüz yıllardır insanlar tarafından mantık dışı kabul edilmiş, tuhaf olarak görülmüş ve bilimsel olarak tam da tarifi bulunamamış bir kavramdır. Yaratıcı düşünme, genel olarak dünyayı farklı algılama yeteneğinden yola çıkıyor olsa da bildiğimiz düşünme sisteminin çok dışında bir kavramdır.

Yaratıcı düşünme teknikleri ismi ile yıllardır çeşitli seminerlerde ücretli eğitimler veriliyor ancak aslında yaratıcılık eğitim ile olacak bir şey değildir. Komplike bir süreç olan yaratıcılık; görme, algılama, duygular ve mantık aracılığı ile süzgeçten geçirerek ortaya çıkarma süreçlerinin toplamından oluşmaktadır.

Yaratıcı dehanın sırları bilinmezlikler ve çelişkiler ile doludur. Yaratıcı kişilikler, toplum içerisinde çoğunlukla çılgın olarak nitelendirilirler ve genel olarak toplumdan aykırı kişilerdir. Alışkanlıklar ve rutin işler yaratıcı kişiler için uygun değildir.Yaratıcı kişilerin hayal güçleri çok yüksektir ve sürekli olarak karmaşık problemleri çözermişçesine kendi içerisinde tartışmacı ve çelişkili bir tavır sergilerler.

Yaratıcı dehanın sırlarını kesin bir şekilde ortaya koyamasak da Yaratıcı Kişiliklerin Dikkat Çeken 15 farklılığını yazımızın devamında sizlere sunabiliriz.

Yaratıcı Kişilikler Hayalcidir

Yaratıcı kişiliklerin en belirgin özelliği sık sık hayal kurmalarıdır. Birçok insan için hayal kurmak boşa zaman kaybı olarak görülse de yaratıcı insanlar için hayal kurmak zaman kaybı değil aksine zorunlu bir faaliyettir. Hayal kurma süreci, en iyi fikirlerin kuluçka evresidir.

yaratici-kisiliklerin-dikkat-ceken-farkliliklari 4

Yaratıcı Kişilikler Gözlemcidir

Yaratıcı kişiliklerin diğer belirgin özelliği de çok iyi gözlemci olmalarıdır. Baktıkları her yerde fırsat görürler. Baktıkları nesneleri, gördükleri olayları çok iyi gözlemleyerek farklı bir bakış açısı geliştirirler. Bu da onların yaratıcılıklarını besler.

Yaratıcı Kişilerin Çalışma Saatleri Yoktur

Yaratıcı kişiler en verimli oldukları saatte çalışmayı tercih ederler. Yaratıcı kişiliklerin en çok tercih ettiği çalışma saatleri ya gece geç saatlerdir ya da sabah erken saatlerdir. Yalnız çalışmak onlar için yaratıcı fikirlerin çok daha çabuk açığa çıkması demektir.

Yaratıcı Kişiler Travmayı Gelişime Çevirirler

Yaratıcı kişilerin hayatlarında en fazla iz bırakan olaylar onların gelişimine en fazla katkıyı sağlayan olaylardır. Yaşamlarında ki engeli tersine çevirerek yaratıcılıklarını geliştirme, fırsatları yakalama yolunda kullanmayı çok iyi bilirler.

Yaratıcı Kişiler Deneyimlemekten Korkmaz

Yaratıcı kişiler hayatı sürekli olarak deneyimlemeyi severler. Her türlü fikre, yeniliğe açıktırlar ve korkusuzca deneyimleyebilirler. Bu onların yaratıcılıklarını körükler. Yaşadıkları her deneyim kendi iç dünyalarını ve dış dünyayı çok daha iyi algılamalarını sağlar.

Yaratıcı Kişilikler Yenildiğinde Pes Etmezler

Yaratıcı kişiliklerin baskın olan bir özelliği de yenilgiden asla korkmazlar. Başarısız oldukları her seferinde bunu kişisel olarak algılamayıp yeniden denerler. Asla pes etmezler ve er geç başarıya ulaşırlar.

Yaratıcı Kişiler Sorgulayıcıdır

Yaratıcı kişilerin asla doyuma ulaşmayan merakı vardır. Sürekli olarak yaşadıkları çevreyi, dünyayı incelerler ve devamlı sorgularlar. Yaratıcı düşünme, neden ve nasıl sorularının cevaplarını aramakla gelişir.

yaratici-kisiliklerin-dikkat-ceken-farkliliklari 3

Yaratıcı Kişilikler İyi Bir İnsan Gözlemcisidir

Yaratıcı Kişilikler insanları duygularını ve hareketlerini çok yakından gözlemlerler. Çoğu zaman en iyi fikirleri bu şekilde keşfederler.

Yaratıcı Kişiler Risk Alırlar

Yaratıcılık ile risk arasında mutlak bir bağ vardır. Çünkü yaratıcılık, hayal gücünün ürettiği ve gerçekte olmayan bir fikri tüm dünyanın gözleri önüne serebilmeyi gerektirir. Bu da çok büyük bir cesaret ve risk içerir. Özgüveni olmayan bir kişi bu cesarete ve riske girme gücüne sahip değildir.

Yaratıcılık Kendini İfade Etme Sanatıdır

Yaratıcı kişiler için fırsatlar, kendini tüm dünyaya ifade etmelerini sağlayan bir araçtır. Kendilerini ifade edebildikleri müddetçe daha fazla fırsatları değerlendirerek yaratıcı fikirler ortaya koyabilirler.

Yaratıcı Kişilikler Tutkularının Peşini Asla Bırakmazlar

Yaratıcı kişiler için tutkuları en büyük motivasyon kaynağıdır. Gerçek tutkularının peşini asla bırakmazlar. Asıl amaçları dış dünyanın onayını kazanmaktan ziyade kendi tutku ve istekleri doğrultusunda hareket etmektir.

Yaratıcı Kişiliklerde Zaman Kavramı Yoktur

Yaratıcı kişiler hayallerini fikre dönüştürürken yaratıcılık kapasitelerini en üst seviyeye çıkarmak için adeta başka bir boyuta geçerler. Trans hali de olarak tanımlanan bu boyutta bilinç, dış dünyaya tamamen kapalı olduğu için en yüksek performans ile yaratıcılıklarını sergileyebilirler. İşte bu nedenle yaratıcı düşünme de zaman kavramı yoktur. Fikir doğar, gelişir ve büyür. Başarılı olan yaratıcı fikir yaşamını sürdürürken başarısız olanı ise ölür ve yerine yeni bir fikir doğar.

yaratici-kisiliklerin-dikkat-ceken-farkliliklari

Yaratıcı Kişiler İyi Bir Zihin Temizleyicidirler

Yaratıcı kişilerin ilk ve belirgin özelliğinin hayal kurmak olduğunu söylemiştik. Hayal kurmak düşüncelerimizi özgür bırakıp farklı bakış açıları geliştirmemizi sağladığı gibi zihnimizdeki gereksiz ve kullanılmayan fikirlerinde temizlenmesinde oldukça iyi bir araçtır.

Yaratıcı Kişiler Sadece Noktaları Birleştirir

Yaratıcılık, başkalarının göremediği fırsatları görebilmekten geçer. Yaratıcı kişiler, birçok kişinin gözü önünde olup da göremediği noktaları birleştirerek yepyeni fırsatlar yaratabilirler.

Yaratıcı Kişiler İçin Farkındalık Önemlidir

Yaratıcı kişiler, zihinlerini boşaltıp yeni fikirlere yol açabilmek için farkındalığın çok önemli olduğunu bilirler. Bunun içinde meditasyon tekniklerini sık sık kullanırlar. Net ve odaklanmış bir zihin ile beyin gücünü en yüksek kapasitede kullanabileceklerini bildikleri için yaratıcı düşünme için, farkındalık uygulamalarına öncelik verirler.