Yunus Polisi Nasıl Olunur? 2020

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Emre Gür

Editör

4 ay önce

780 Okunma

facebook twitter whatsapp

Yunus Polisi Olma Şartları Nelerdir? 1993 yılında polislerin var olan imajlarından biraz sıyrılabilmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Yunus Polisi bölümüne dâhil olabilmek için öncelikle polis olmanız gerekiyor. Polis olduktan sonra Yunus olabilmek için bölüm seçimi yapabilirsiniz.

Polis Meslek Yüksek Okulları ve Polis Akademisinden yeni mezun olanların tercih edebileceği Yunus Polis olma bölümüne giriş yapabilmek için yetkililere bu konuda istekli olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Yunus Polisi nasıl olunur sorusunun yaş ile ilgili kısmına değinecek olursak amirler hariç 28 yaş sınırı olduğunu belirtmeliyiz.

  • Yunus Polisi olmak için erkeklerde minimum 175 cm. kadınlarda minimum 170 cm. boy şartı bulunmaktadır.
  • Motosikleti aktif kullanan bir bölüm olması nedeniyle fiziksel yeterlilik açısından sportif ve atletik bir yapıya sahip olmalıdır.
  • Sağlık açısından herhangi bir engeli olmamalıdır.

Yunus Polisin Görevleri

Yunus Polisin Görevleri

Yunus Polis hakkında halk arasında yer alan söylentiler farklı yetkilerinin olduğunu işaret ediyor olsa da bu doğru değildir. Her polis grubunun yetkileri aynıdır. Trafik polisi, asayiş polisi, yunus polis bunlar emniyet teşkilatındaki yapılanma isimleridir. Yani görevleri farklı olsa da yetkilerinin aynı olması nedeniyle herhangi bir süreçte bu bilgiye göre davranılmalıdır.

Yunus Polisin Çalışma Saatleri

Yunus Polis olduğunuzda çalışma saatleri bulunduğunuz il ve bulunduğunuz bölgeye göre değişiklikler göstermektedir. Ne kadar mesai yapacağınız ve sonrasında ne kadar istirahat alabileceğiniz dahi değişkenlik göstermektedir. Bölgeler haricinde içinde bulunulan şartlara göre de değişkenlik gösteren yunus polisin çalışma saatleri İstanbul’da Kasım 2020 tarihinde sabah 8 akşam 4 çalışan birisi Aralık 2020 tarihinde sabah 10 akşam 6 çalışabilir.

Yunus Polis Çalışma Alanları

Yunus Polis Çalışma Alanları

Motosikletli polis olarak anılan Yunus Polisler asayiş olaylarına bakarlar. Fakat yazımızın başında belirttiğimiz üzere yetkilerinin diğer polislerden farklı olmadığını unutmamak gerek. Yunus polisler genel olarak asayiş şube müdürlüğü ve önleyici hizmetler şube müdürlüğüne bağlıdırlar.

Yunus Polis Olma Şartları

Yunus Polis Olma Şartları

  • Türkçeyi akıcı ve düzgün konuşmak
  • 28 yaşını geçmemiş olmak
  • Erkeklerde 175 cm. kadınlarda 170 cm. boy oranının altında olmamak
  • Tercihen en az 1 yabancı dil.
  • Diksiyonu düzgün olmak
  • Sosyal hayatı düzgün olan polislerden seçim yapılması ön görülmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Motosikletli Polis Timleri resmi internet sitesi. www.egm.gov.tr/motosikletli-polis-timleri/