İl Tarım Müdürlüğünden Zehirli Ispanak Açıklaması

Emre

Editör

9 ay önce

156 Okunma

facebook twitter whatsapp

Geçtiğimiz günlerde bir çok kişi ıspanak tüketerek zehirlenmişti.

Zehirlenmeler sonrasında sağlık bakanlığı harekete geçmişti. Yapılan araştırmalar sonucunda zehirlenen kişilerden ve satın aldıkları işletmelerden temin edilen ıspanak numunelerinde akut zehirlenmeye sebep olacak bir maddeye rastlanılmadığı belirtildi.

Ancak ıspanağın temin edildiği tarlalarda yapılan incelemelerde, tarlanın kenarlarında bulunan Datura Stramonium (Şeytan Elması) ve Atropa Belladonna (Güzel Avrat Otu) otu karışmış olabileceği ihtimali üzerinde durulmakta.

İl tarım müdürlüğünün yaptığı açıklama söyle;

“Nitrat ve nitrit kalıntısı yönünden yapılan analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ispanağın içeresinde tespit edilen yabancı otların zehirlenmeye neden olabileceği şüphesi üzerine laboratuvarlarımızda yapılan ileri analizlerde yabani otlarda ‘atropin ve scopalamin’ maddeleri tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ıspanakların satıldığı marketlerden, manavlardan ve sebze meyve hallerinden başlanarak, geri izleme yapılmış ve üretim yerleri tespit edilmiştir. Geri izleme kapsamında sebze meyve hallerinden ve tarlalardan ıspanak numuneleri alınmıştır. Alınan ıspanak numuneleri atropin, scopalamin, pestisit, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik), nitrit ve nitrat analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapılmıştır. Akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmamıştır.”

Ortaya bir çok iddia atıldı.

Zehirlenmelerin nedeni henüz belli değilken ortaya bir çok iddia atıldı. Bu iddialardan biri sebzelerin market reyonlarında daha güzel ve taze gözükmesi için üzerine antifriz sıkıldığı yönündeydi. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan testlerde ıspanaklar’da antifriz etken maddelerine rastlanmadığı açıklanmıştır.

Ispanakları yabancı otlardan arındırıp iyice temizledikten sonra tüketiniz.

Gelişmeler oldukça aşağı eklenecektir.

 


Son Paylaşılanlar
En Yeni! Dj Funky C'den Sosyal Mesafeli Konser!

Dj Funky C’den Sosyal Mesafeli Konser!

En Yeni!

Etkili İletişim Teknikleri

En Yeni! erdoğan, lise ve üniversite sınavlarını erteleyebiliriz

Kısa çalışma ödeneği ve Pandemi sosyal destek hizmeti uzatıldı!

Trend Olanlar
28.391 Okunma şehit komando er murat akman'ın son mektubu

Şehit Komando Er Murat Akman’ın son mektubu!

21.383 Okunma antalyalı mürsel ve anna

Antalyalı Mürsel ve Amerikalı Anna ayrıldı!

3.770 Okunma Acun ılıcalı'nın instagram canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!

Acun ılıcalı’nın canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!