İran’da 8 Ocak 2020 Tarihinde Meydana Gelen Olaylar

İran’da 8 Ocak 2020 Tarihinde Meydana Gelen Olaylar

Geçtiğimiz günlerde İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani’ye yönelik düzenlenen saldırının yankıları artarak devam ediyor.

Emre GürEditör
Odak modu
İran’da 8 Ocak 2020 Tarihinde Meydana Gelen Olaylar

Geçtiğimiz günlerde İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani’ye yönelik düzenlenen saldırının yankıları artarak devam ediyor. İran, ABD tarafından düzenlenen saldırıları kınamakla kalmamış tehdit içeren açıklamaları ile de dikkat çekmişti. Bunun üzerine 7 Ocak’ı 8 Ocak tarihine bağlayan gece yarısı İran’ın ABD üslerine saldırısı gündeme damga gibi vurdu. Bununla birlikte sular durulmadı ve Ukrayna uçağının İran’da düşmesi sonucunda akıllara çeşitli komplo teorileri geldi. Kasım Süleymani’nin cenazesi ve İran depremi de işin içine girince İran’da bir gecede yaşanan olaylar daha uzun müddet konuşulacak gibi duruyor.

Gelin 24 saat içerisinde İran’da yaşanan olaylara daha detaylı bir açıdan bakalım.

İran’dan ABD Üslerine Roket Saldırısı

İran’dan ABD Üslerine Roket Saldırısı

Kasım Süleymani’nin suikasta uğramasının üzerinden henüz birkaç gün geçmişken İran Devleti, intikam almak adına ilk adımını attı. İran Ordusu, 8 Ocak’ın ilk saatlerinde Irak’ta bulunan iki ABD üssüne roketli saldırı düzenledi.

İran’ın ABD üslerine saldırısı sonucunda 80 ADB askerinin öldürüldüğü de doğrulandı. Amerika Hükümeti tarafından da doğrulanan saldırılar karadan 15 adet roket saldırısının düzenlendiği yönünde idi. Saldırıların, Irak’ın el-Esed ve Erbil üslerinde bulunan ABD askerlerine yönelik olduğu dile getirildi.İran televizyonları tarafından açıklanan bildirilere göre saldırıların amacı Bağdat’ta öldürülen İran Devrim Muhafızları Lideri Kasım Süleymani’nin ölümüne yönelik bir misilleme olduğu yönünde. Saldırıların ardından ABD Başkanı Donald Trump da her şeyin yolunda olduğuna yönelik bir tweet attı. Trump, dünyanın en güçlü ordusunun da Amerikan Ordusu olduğunu vurguladı.

Bunun yanı sıra İran Hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda da eğer saldırılara ABD tarafından bir karşılık verilirse İran, bu saldırılardan daha sert ve ezici bir şekilde karşılık verecektir vurgusu yapıldı.

Tıkla, konuyla ilgili düşüncelerini paylaş.

Ukrayna Havayollarına Ait Uçağın İran’da Düşmesi

Ukrayna Havayollarına Ait Uçağın İran’da Düşmesi

8 Ocak 2020 tarihine yoğun bir gündemle giren İran’da yine günün ilk saatlerinde korkunç bir uçak kazası meydana geldi. Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 uçağı, kalkışından kısa bir süre sonra düşüşe geçti. Uçağın düşmesinin ardından uçakta bulunan tüm yolcular ve mürettebat hayatını kaybetti.

Ukrayna uçağının İran’da düşmesi akıllara çeşitli komplo teorilerini getirirken uçağın kontrollerinin de yalnızca 2 gün önce yapıldığı haberi geldi. İran tarafından yapılan açıklamada ise uçağın teknik bir arıza sonucu düştüğü belirtildi.
Uçakta bulunan yolcuların büyük bir kısmının İran vatandaşı olduğu bunun yanı sıra Kanada ve Ukrayna vatandaşlarının da uçakta bulunduğu belirtildi. Düşen uçakta 167 yolcu ve 9 mürettebat hayatını kaybetti.

Güncelleme:

İran devrim muhafızları tarafından yapılan açıklamada yolcu uçağının saldırı uçağı sanılıp yanlışlıkla düşürüldüğü belirtildi.

Kasım Süleymani’nin Cenazesinde İzdiham

Kasım Süleymani’nin Cenazesinde İzdiham

Geçen hafta ABD tarafından düzenlenen saldırılar sonucu hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları Lideri Kasım Süleymani’nin cenazesinde büyük bir izdiham yaşandı. Daha önce de fazla kalabalık sebebiyle 2 kez ertelenen cenaze töreninde korkulan oldu.

Kasım Süleymani’nin cenazesi esnasında yaşanan yoğun izdiham sebebiyle tam 56 kişi hayatını kaybetti. Bunun yanında cenazede 213 kişinin yaralandığı da açıklandı.

8 Ocak İran Depremi

İran’ın 8 Ocak gününe hareketli başlaması tüm dünyada yankı uyandırırken sabah sularında meydana gelen 4.7 şiddetindeki deprem de yürekleri ağza getirdi. İran nükleer santralinin de bulunduğu Buşehr eyaletinde meydana gelen deprem, komplo teorilerinin de yolunu açmış oldu. Deprem nedeniyle herhangi bir can ya da mal kaybının yaşanmadığı yönünde ilk haberler gelirken olayın nükleer santral yakınlarında meydana gelmesi korkuttu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Sıradaki

Diğer haberler

X