Ağlamanın 11 Muhteşem Faydasını Biliyor muydunuz?

Ağlamanın 11 Muhteşem Faydasını Biliyor muydunuz?

En son ne zaman hıçkırarak ağladığınızı ya da gözyaşlarınızın akıp gitmesine izin verdiğinizi hiç düşündünüz mü?

Emre GürEditör
Odak modu

Ağlamanın 11 Muhteşem Faydası!

En son ne zaman hıçkırarak ağladığınızı ya da gözyaşlarınızın akıp gitmesine izin verdiğinizi hiç düşündünüz mü? Yoksa ağlamanın güçsüzlük olduğuna inananlar arasında mısınız? Şayet böyle düşünenler arasında iseniz, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

İşte ağlamanın 11 muhteşem faydası;

Ağlamanın, aslında beden ve ruh sağlığına olan faydaları çoktur. Bu faydalardan yararlanabilmeniz için gözyaşlarınızı içinizde tutmadan gönül rahatlığı ile dışarı akıtabilmelisiniz.

Stres Yükünü Azaltır

Sağlığımız için birçok zararı bulunan stresi, ağlamak oldukça azaltmaktadır. Bir araştırma neticesinde, strese bağlı olan kimyasalların ağlamak vasıtası ile vücuttan atıldığı ortaya konulmuştur. Bunun sonucunda da ağlamanın insana, kendini iyi hissettirdiği gerçeği ortaya çıkmıştır.

Bedenimizdeki Zehiri Temizler

Vücudumuzda bulunan zehirli sayılabilecek maddeler ağlama ile dışarı atılır. Modumuzun yükselmesine neden olur. Zor durumlarla başa çıkmamıza yardımcı olur.

Hislerinizi Serbest Bırakır

Hislerin dışa vurulmasında fayda vardır. Bu da ağlamak ile mümkün olabilmektedir. Hislerimizi içimizde saklayacak olursak, bu durum bizleri psikolojik ve fiziksel olarak olumsuz etkileyecektir.

Kişiler Arasında Bağ Kurulmasını Sağlar

Ağlamak, güçlü bağların kurulmasına yardımcı olur. Ağladığınız esnada yanınızda bulunan kimseler; hislerinizin dışarı vurulması neticesinde, daha çok önemsendikleri kanaatine varırlar. Bu da bağların güçlenmesine neden olur.

Geçmişin İzlerinden Kurtulmanızı Sağlar

Geçmiş bazı durumlar üzüntülü olur ve hislerinizin dışa vurulması ile ağlamanıza neden olur. Ancak hislerinizle yüzleşmek gerektiğinde ağlamanız gerekiyorsa, ağlamadan kaçınmayın; rahatlıkla ağlayabilirsiniz.

Tetanoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Gerçekleşir? 2021
İlgili YazıTetanoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Gerçekleşir? 2021 🔥

Gözlerinizi Nemlendirir

Kurumuş gözlerinizin nemlenmesi için gözyaşı oldukça etkilidir. Bu anlamda gözlerinizin daha iyi çalışması sağlanmış olur.

Gözlerinizi Temizler

Ağlamak, gözlerinize kaçan zararlı maddelerin gözden atılmasında yardımcı olur.

Zararlı Hormonları Vücuttan Atar

Ağlamak; mide, kalp, damar, kemik ya da kaslarla ilgili rahatsızlıklara neden olabilecek hormonların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, ağlamak bu tip rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Burun Akıntısı İle Birlikte Bakterilerden Arınırsınız

Ağlama esnasında, gözyaşları ile birlikte burnunuzun da akmasına neden olur. Bu durum sonucunda burnunuzda yer alan bakterilerden ve iritanlardan kurtulabilirsiniz.

Göz Sağlığınızı Korur

Gözde enfeksiyon oluşmasına, gözyaşında bulunan anti bakteriyel özellik sayesinde engel olursunuz.

Endorfin Hormonu Seviyesini Yükseltir

Endorfin, ağlama ile birlikte salgılanmış olur. Bu durum endorfinin mutluluk hormonu salgılaması özelliğinin ortaya çıkmasına ve ağrı gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Ağlamanın 11 muhteşem faydası

Özetlemek gerekirse, ağlamak insan için sağlıklı bir reflekstir. Gözyaşlarının akıtılması ile birçok faydanın kapısı aralanmış olmaktadır. Bu nedenle ağlamak için gerekli bir durumunuz oluşması halinde, ağlamaktan çekinmeyiniz.

Ağlamanın 11 Muhteşem Faydası! isimli içeriğimizin sonuna geldik. Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın:)

Haberdar ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
X