Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler-min

Emre

Editör

11 ay önce

71 Okunma

facebook twitter whatsapp

Y kuşağı çocukların en büyük sorunlarından biri olan obezite artık ülkemizde de sıklıkla görülmeye başlandı.

ABD’de X kuşağından itibaren süre gelen bu hastalık diğer işlev bozukluklarını da tetikleyerek yaşam ömrünü kısaltıyor. Ailelerin çocuklarını koruması için yapması gereken birçok şey bulunuyor.

Ailenin Beslenme Alışkanlığı Çok Önemli

Yapılan bir araştırmaya göre obezite olan çocukların ailelerinde beslenme düzensizliği göze çarpıyor. Anne ve babanın düzenli olarak beslenmemesi, kahvaltı alışkanlıklarının bulunmaması ve yemek saatlerinin belli olmaması yüzünden zaman içerisinde çocuğun doğru olanın bu olduğunu zannetmesiyle daha da vahim bir hal alıyor. Çocuğunuzu obeziteden kurtarmak için öncelikle aile fertlerinin kendilerini düzene sokması büyük bir önem teşkil ediyor.

 

Fast Food Ürünlerinden Uzak Durulmalı

Çocuğunuzu fast food ürünlerinden tamamen koparmanız artık neredeyse imkansız olsa da mümkün mertebe bu rakamı azaltmanız obeziteden kurtulmak için önemli bir adım olacaktır. Fast food ürünlerinde bulunan doymuş yağlar damar tıkanıklığına ve bağımlılığa neden oluyor. Bu sebeple fast food ürünlerine alışmış bir çocuk bundan kopamaz ve beyin sinyalleri sürekli olarak bu yönde çalışır.

Çocuğunuzu Her Tatlıdan Uzak Tutmayın

Ailelerin en çok hata yaptığı noktalardan birisi de çocuğunu tüm glikozlardan uzak tutmak oluyor. Fakat bir çocuğun normal yetişkin bir bireye göre çok daha fazla glikoz ihtiyacı vardır. Fakat bu şeker ihtiyacını hamur tatlılarından değil, meyve şekerinden yani früktozdan veya sütlü tatlılardan karşılaması gerekir. Bu yüzden çocuklarınıza bol bol sütlaç, muhallebi tarzında tatlılar yapabilirsiniz.

İyi Bir Kahvaltı İle Güne Başlatın

Eğer çocuğunuz obezite ise onu bu hastalıktan kurtarmak için her gün iyi bir kahvaltı hazırlamalısınız. Çünkü sabah yenmiş yumurta, peynir, zeytin, domates ve salatalık gün boyu enerji ihtiyacının yaklaşık %75’ini karşılar ve bu sayede öğlen yiyeceği hafif bir salatayla akşam saatlerine kadar çok rahat bir şekilde bekleyebilir.


Son Paylaşılanlar
En Yeni! Dj Funky C'den Sosyal Mesafeli Konser!

Dj Funky C’den Sosyal Mesafeli Konser!

En Yeni!

Etkili İletişim Teknikleri

En Yeni! erdoğan, lise ve üniversite sınavlarını erteleyebiliriz

Kısa çalışma ödeneği ve Pandemi sosyal destek hizmeti uzatıldı!

Trend Olanlar
28.382 Okunma şehit komando er murat akman'ın son mektubu

Şehit Komando Er Murat Akman’ın son mektubu!

21.363 Okunma antalyalı mürsel ve anna

Antalyalı Mürsel ve Amerikalı Anna ayrıldı!

3.770 Okunma Acun ılıcalı'nın instagram canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!

Acun ılıcalı’nın canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!