Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Emre GürEditör
Odak modu
Çocuğunuzu Obeziteden Korumak İçin Yapmanız Gerekenler-min

Y kuşağı çocukların en büyük sorunlarından biri olan obezite artık ülkemizde de sıklıkla görülmeye başlandı.

ABD’de X kuşağından itibaren süre gelen bu hastalık diğer işlev bozukluklarını da tetikleyerek yaşam ömrünü kısaltıyor. Ailelerin çocuklarını koruması için yapması gereken birçok şey bulunuyor.

Ailenin Beslenme Alışkanlığı Çok Önemli

Yapılan bir araştırmaya göre obezite olan çocukların ailelerinde beslenme düzensizliği göze çarpıyor. Anne ve babanın düzenli olarak beslenmemesi, kahvaltı alışkanlıklarının bulunmaması ve yemek saatlerinin belli olmaması yüzünden zaman içerisinde çocuğun doğru olanın bu olduğunu zannetmesiyle daha da vahim bir hal alıyor. Çocuğunuzu obeziteden kurtarmak için öncelikle aile fertlerinin kendilerini düzene sokması büyük bir önem teşkil ediyor.

 

Tıkla, konuyla ilgili düşüncelerini paylaş.

Fast Food Ürünlerinden Uzak Durulmalı

Çocuğunuzu fast food ürünlerinden tamamen koparmanız artık neredeyse imkansız olsa da mümkün mertebe bu rakamı azaltmanız obeziteden kurtulmak için önemli bir adım olacaktır. Fast food ürünlerinde bulunan doymuş yağlar damar tıkanıklığına ve bağımlılığa neden oluyor. Bu sebeple fast food ürünlerine alışmış bir çocuk bundan kopamaz ve beyin sinyalleri sürekli olarak bu yönde çalışır.

Çocuğunuzu Her Tatlıdan Uzak Tutmayın

Ailelerin en çok hata yaptığı noktalardan birisi de çocuğunu tüm glikozlardan uzak tutmak oluyor. Fakat bir çocuğun normal yetişkin bir bireye göre çok daha fazla glikoz ihtiyacı vardır. Fakat bu şeker ihtiyacını hamur tatlılarından değil, meyve şekerinden yani früktozdan veya sütlü tatlılardan karşılaması gerekir. Bu yüzden çocuklarınıza bol bol sütlaç, muhallebi tarzında tatlılar yapabilirsiniz.

İyi Bir Kahvaltı İle Güne Başlatın

Eğer çocuğunuz obezite ise onu bu hastalıktan kurtarmak için her gün iyi bir kahvaltı hazırlamalısınız. Çünkü sabah yenmiş yumurta, peynir, zeytin, domates ve salatalık gün boyu enerji ihtiyacının yaklaşık %75’ini karşılar ve bu sayede öğlen yiyeceği hafif bir salatayla akşam saatlerine kadar çok rahat bir şekilde bekleyebilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Sıradaki

Diğer haberler

X