Depresyondan Kurtulmak İçin 5 Altın Kural

Depresyondan Kurtulmak İçin 5 Altın Kural

Depresyondan kurtulmak için atmanız gereken adımları listeledik.

Emre GürEditör
Odak modu
Depresyondan Kurtulmak İçin 5 Altın Kural

Günümüzde en yaygın psikolojik hastalıklardan biri olan depresyondan kurtulmak için hayatınıza uygulayabileceğiniz etkili yöntemler vardır. Genellikle çökkün bir tuh hali ve can sıkıntısı şeklinde kendini belli eden depresyonun belirtikleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Tedavi edilmediği takdirde hayatı zulme dönüştürebilen bu rahatsızlığın dikkate alınması gerekmektedir. Dikkate alınmadığında etkilerinde artış gösterebilir ve daha ciddi boyutlara taşınabilir.

Anksiyete ve depresyondan kurtulmak, bireyin kendi çabalarıyla sağlayabileceği gibi kimi durumlarda ilaç tedavisine ihtiyaç duyularak gerçekleşebilir. Depresyonun yalnızca üzüntü ve kendini kötü hissetme olarak algılanması doğru değildir. Zamanla kendiliğinden geçeceğini düşünmek ve hiçbir çözüm bulmayarak bu duygunun esiri olmak, yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bu nedenle depresyondan kurtulmak için bireyin çaba göstermesi büyük önem arz etmektedir.

Depresyondan Kurtulmak İçin 5 Altın Kural

Depresyondan Kurtulmak İçin 5 Altın Kural

Çağın Hastalığı Depresyondan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Depresyon ve diğer duygu durum bozuklukları biyolojik ve psikolojik rahatsızlıklardır. Bu nedene bireyin elinde olan bir davranış değildir. Ancak bu durumdan kurtulmak ve başlangıç için bu durumdan kurtulmayı istemek oldukça faydalı olacak ve depresyondan kurtulmak için en azından bir adım atılmasını sağlayacaktır.

Depresyondan kurtulmak için dua etmek yerine bir an önce harekete geçmek daha uygundur. Elbette duygusal olarak isteklerinizi belirtmeniz çok normaldir. Ancak harekete geçmek ve çabalamak asıl yapılması gereken işlerdir.

Depresyondan kurtulma yolları nelerdir? Depresyon nasıl tedavi edilir? Tüm bunların cevabı oldukça basit. Sizin için önereceğimiz 5 altın kural sayesinde depresyondan kolaylıkla çıkabilirsiniz. Depresyondan kurtulmak için yapılması gereken birçok davranış vardır. Ancak bunlardan bazıları tedavi sürecini en aza indirecek ve çabuk etki edecek yöntemlerdir. Depresyonun bilişsel ve duygusal etkilerinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için yapılması gereken birkaç etkili yöntem bulunmaktadır.

1. Depresyondan Kurtulmak İçin En Gerekli Silah: Pes Etmemek

Depresyon belirtileri arasında en dikkat çeken durumlardan biri karamsarlıktır. Her ne kadar karamsarlık bir türlü peşinizi bırakmasa da kendinizi tamamen ona teslim etmek doğru bir davranış değildir. Bu nedenle depresyondan kurtulmak için ne yapmalı diye düşünüyorsanız, yapılacak ilk iş pes etmemek ve bir an önce harekete geçmektir.

Tıkla, konuyla ilgili düşüncelerini paylaş.

Kişisel hijyene ve bakıma özen göstermek, sürekli uyku ve halsizlik halinden kurtulabilmek için bol bol hareket etmek hatta mümkünse düzenli spor yapmak, girişimci olmak ve risk almak, yeni deneyimler elde etmek ve faaliyetlere katılmak atmanız gereken ilk adımlardır.

2. Düzenli Uyku

Depresyonun bir diğer belirtisi de uyuyamama problemi ya da sürekli uyku isteğidir. Bunun aşılması başlangıçta elbette kolay bir şey olmayacaktır. Ancak pes etmediğiniz ve depresyondan kurtulmak için kendinize söz verdiğiniz andan itibaren düzenli uyku için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir. Özellikle gece uykusu esnasında salgılanan melatonin, kendiniz daha mutlu hissetmenize yardımcı olacak çok önemli bir hormondur.

Bunun yanı sıra depresyondan kurtulmak için şifalı bitkiler tüketerek uyku düzeninizi oturtabilirsiniz. Melisa ve papatya gibi sakinleştirici ve stres azaltıcı etkisi olan bitkilerin, uyuyabilmeniz için büyük katkısı olacaktır. Sürekli uyuma problemi yaşayan depresyon hastaları için ise gün içinde enerji harcanmasını sağlayacak egzersizlerin yardımcı olacaktır.

3. Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

Bir diğer depresyon belirtisi ise iştahsızlık ya da sürekli yemek yeme isteğidir. Bu sorun çözülmedikçe depresyondan kurtulmak kolay olmayacaktır. Bu nedenle öncelikle sağlıklı besinler tüketmek gerekmektedir. Başlangıç için en iyi desteği kendinize sizin verebileceğinizi unutmayın. Bedensel olarak aktif olduğunuzda yakacağınız enerji sayesinde iştahınızda artış meydana gelecektir. Öğünlerinizi dengeli bir şekilde planlamak ve sağlıklı yiyeceklere yönelmek yapılabilecek en iyi davranıştır.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindiğiniz takdirde, üzerinizdeki yükü büyük oranda azaltacağınıza emin olun. Ayrıca sağlıklı beslenmek ve mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olacak besinler tüketmeniz, depresyondan kurtulmak için içinde bulunduğunuz ruhsal bunalımdan çıkmanızı kolaylaştıran en önemli unsurlardır.

4. Uzman Doktor veya Psikoterapist Yardımı Şart!

Bir beyin hastalığı olan majör depresyondan nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız yamanız gereken ilk iş asla pes etmemektir. Günlük hayatta karşılaşabileceğimiz istenmeyen durumlar sonucunda, hayal kırıklığı yaşayarak depresif duygulara bürünebiliriz. Bunlar hayatın doğal akışında olağan şeylerdir ve pek çok durumda kendiliğinden kaybolur. Ancak majör depresyon beyni etkilemektedir ve dikkate alınmadığı takdirde ciddi bir rahatsızlıktır.

Majör depresyon tanısının konulması için en az 2 hafta süren belirtiler olmalıdır. Elbette bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktorla görüşülmesi gerekmektedir. daha sonra depresyondan kurulmak için yapılması gereken her şeyi doktorunuz size söyleyecek ve kişiye göre farklılık gösteren bu rahatsızlık için, bireysel tanınız ve tedaviniz ile depresyondan kurtulabileceksiniz.

5. Kendini Sev

Majör depresyondan kurtuldum diyebilmek için, hem uzman doktor yardımı hem de kendinize yapacağınız yardımlar çok önemlidir. Bunun yanında kronik depresyondan kurtulmak için de uygulayacağınız bu etkili davranışların oldukça büyük desteği olacaktır. İlk olarak yapmanız gereken şey kendinizi sevmektir. İçinde bulunduğunuz karamsar ruh halinden kurtulmak için kendinizi sevmeniz başlıca kuralınız olmalıdır.

Pozitif düşünce ve kendinize vereceğiniz telkinler sayesinde depresyondan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak kimi durumlarda ne yaparsanız bir türlü geçmediğini düşünüyorsanız, bunun için uzman desteği almanız çok önemlidir. Depresyondan kurtulmak için karar vermek ve adım atmak önceliğiniz olsun. Bunun için kendinizi sevin ve kendiniz için bir an önce bir şeyler yapmaya başlayın. Göstereceğiniz çabaların sonuçsuz kalmayacağını göreceksiniz.

Depresyon belirtilerini öğrenmek için Buraya tıklayınız.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Sıradaki

Diğer haberler

X