İşlenmiş Gıdaların Zararları

İşlenmiş Gıdaların Zararları-min

Emre

Editör

8 ay önce

403 Okunma

facebook twitter whatsapp

Gıdalarımızın pek çoğu işleme tabi tutulmaktadır. Burada önemli olan mekanik işleme mi yoksa kimyasal işleme mi uğradığıdır. Mekanik işlem olarak; meyvenin kesilmesi, etin kıymaya çevrilmesi örnek verilebilir.

Kimyasal olarak işlenmiş, yabancı maddeler içeren gıdalar işlenmiş gıdalar olarak tanımlanır. Bu tip gıdalar her ne kadar lezzetli gözükse de doğal gıdaların yerini aldığı gibi aynı zamanda da sağlığa zararlıdır. Tüm paketli gıdalar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ancak pek çok paketli gıdaların içerisinde sağlığa zararlı katkı maddeleri bulunmaktadır.

İşlenmiş ürünlerin son yıllarda artışı ile beraber obezite, diyabet, kalp bozuklukları, kanser gibi pek çok hastalıkta artmıştır. Beynimizin hormon salgısını aktif eden bu gıdalar, bu gıdaları tükettiğimizde kendimizi mutlu ve iyi hissetmemize neden olur. Bu da o gıdaya olan bağımlılığımızı artırır.

paketli gidalar

Doğal gıdalarda bulunan karbonhidrat, lif gibi içerikler paketli gıdalarda yerini yapay içeriklere bırakmıştır. Bu tip gıdalarda ilave şeker, fruktoz ve glukoz şurupları kullanılmaktadır. Bilindiği gibi şekerin fazlası insan sağlığına zararlıdır. İnsulin direncini bozarak obeziteye ve çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir.

İşlenmiş gıdalar ayrıca koruyucular, tatlandırıcılar, lezzet arttırıcılar, renklendiriciler gibi pek çok kategoride katkı maddeleri içermektedir. Bu maddelerin çoğunluğu üreticiler tarafından doğal olanı temin edilse de ucuz olması, kolay temin edilmesi gibi nedenlerden dolayı yapay olanları temin edilip kullanılmaktadır.

İşlenmiş gıdaların doğal gıdalara oranla besin değerleri ve lif düzeyleri düşüktür. Dolaysıyla bu gıdalar kısa süreli tokluk sağlarlar yani sindirimleri hızlı ve kısadır.

Ayrıca işlenmiş gıdalarda trans yağ içeriği yüksektir. Bizim için en tehlikeli sınıfta yer alan trans yağlar zamanla en yaygın ölüm nedeni olan kalp hastalıklarına yol açmaktadır. Sağlığımızı korumanın bir yolu da bu tip işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durmak ve etiket okuma alışkanlığı kazanmaktır.


Son Paylaşılanlar
En Yeni! En İyi Oyuncu Kulaklıkları 2020

En İyi Oyuncu Kulaklıkları 2020

En Yeni! Dj Funky C'den Sosyal Mesafeli Konser!

Dj Funky C’den Sosyal Mesafeli Konser!

En Yeni!

Etkili İletişim Teknikleri

Trend Olanlar
28.397 Okunma şehit komando er murat akman'ın son mektubu

Şehit Komando Er Murat Akman’ın son mektubu!

21.404 Okunma antalyalı mürsel ve anna

Antalyalı Mürsel ve Amerikalı Anna ayrıldı!

3.772 Okunma Acun ılıcalı'nın instagram canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!

Acun ılıcalı’nın canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!