Kola Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Kola Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur-min

Emre

Editör

10 ay önce

306 Okunma

facebook twitter whatsapp

Kola, yaz mevsimlerinin buz gibi, serinleten bir içeceği olduğu gibi, kış mevsimlerinde de insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir içecektir. Ancak, kola içerisinde bulunan karbondioksit gazı ve anormal miktarlardaki şeker sebebiyle, çoğu insanda büyük sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Özellikle dişlerde ciddi problemler yaratabilen kola, tüm vücudunuzu olumsuz etkileyerek, çok fazla sağlık problemi yaratabilmektedir. Bu sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için, kola tüketimi sınırlandırılmalı, hatta tamamen kesilmelidir.

Kola, içerisinde kafein bulundurması nedeniyle, bağımlılık yaratma potansiyeline sahiptir. Bağımlılık yaratan bu içecek, tüketim miktarının anormal seviyelere çıkması ile de, insanları hasta edebilmektedir.

Kola tüketiminizi sınırlandırmak ve kola bağımlılığından nasıl kurtulacağınızı, kola bağımlılığından kurtulmak için yapmanız gerekenleri öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Unutmayın, kola, sağlığınıza inanılmaz zararlar vermektedir.

1. Kolayı bırakın

Söylemesi kolay olsa da, kolayı bırakmanız gereklidir. Kolayı bir anda bırakamıyorsanız, kademeli olarak günlük tüketiminizi azaltmayı deneyin. Örneğin, günde 4 litre kola içiyorsanız, bunu 3 – 2 – 1 şeklinde kademeli olarak azaltın. En sonunda, günde 1 bardak, haftada 1 bardak şeklinde, sağlığınıza zarar vermeyecek seviyelere indirin.

2. Sevdiklerinizden destek alın

Kola bağımlılığı, aynı alkol bağımlılığı gibi, size ciddi zararlar verebilir. Koladan uzak durmak için, sevdiklerinizin sizi uyarmasını isteyin. Kola içerken, bardağı veya şişeyi elinizden almalarını rica edin ve onlar bunu yaparken, kolayı bırakmak istediğinizin farkına varın.

3. Alternatif içeceklere yönelin

Kola, içerisinde bulunan kafein sebebiyle bağımlılık yapmaktadır. Kafein içeren, kahve gibi alternatif içeceklere yönelin. Böylece, kolaya olan ilginiz azalacak ve daha sağlıklı içecekler tüketmeye başlayacaksınız.

Kola bağımlılığınızdan kurtulurken, bunu neden yaptığınızı ve sonuçlarında sağlığınızın ne kadar olumlu etkileneceğinizi aklınızdan çıkarmayın.


Son Paylaşılanlar
En Yeni! Dj Funky C'den Sosyal Mesafeli Konser!

Dj Funky C’den Sosyal Mesafeli Konser!

En Yeni!

Etkili İletişim Teknikleri

En Yeni! erdoğan, lise ve üniversite sınavlarını erteleyebiliriz

Kısa çalışma ödeneği ve Pandemi sosyal destek hizmeti uzatıldı!

Trend Olanlar
28.381 Okunma şehit komando er murat akman'ın son mektubu

Şehit Komando Er Murat Akman’ın son mektubu!

21.362 Okunma antalyalı mürsel ve anna

Antalyalı Mürsel ve Amerikalı Anna ayrıldı!

3.770 Okunma Acun ılıcalı'nın instagram canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!

Acun ılıcalı’nın canlı yayınını anlık 1 milyon kişi izlendi!