Anadolu Mutfağı Aşığı Ömür Akkor Kimdir?

Anadolu Mutfağı Aşığı Ömür Akkor Kimdir?

04.01.2021 17:07:02

  • Emre Gür
  • 4.319
  • 4 ay önce

Ömür Akkor kimdir?

Selçuklu Mutfağı adlı eseriyle dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması Gorumand Cookbook Awards’ın sahibi, başarılı aşçı Ömür Akkor kimdir? Yazdığı kitaplar nelerdir? Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Ömür Akkor Kimdir?

Ömür Akkor Kimdir?

Muhammed Ömür Akkor, 1975 yılında Kilis’te doğmuştur. 1997 yılından bu yana aşçılık ile uğraşmıştır. İlk olarak Bursa’da Semsek isimli restoranını açmıştır.
Tek yumurta ikizi olan Yunus Emre Akkor da aşçılık yapmaktadır. Babası gazetecilik ve esnaflık yapmış, annesi ise öğretmenlik yapmıştır. Ablası Yüksek Mimar olarak çalışmalar yürütmektedir.

Ömür Akkor’un Eğitim ve İş Hayatı

Ömür Akkor, Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü mezunudur. Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde “Osmanlı Mutfağı”, “Anadolu Mutfak Tarihi” ve “Türk Mutfağı” dersleri vermektedir.
Daha 22 yaşındayken ikiz kardeşi Yunus Emre Akkor ile Bursa’da Semsek isimli restoranını açmıştır.

Ömür Akkor’un Eğitim ve İş Hayatı

Antep Mutfağı ağırlıklı restoran pide, kebap, salata gibi yemekleriyle Bursa eşrafınca çok ilgi görmüştür. Ancak 8-9 yıl aradan sonra kardeşiyle yaşadığı fikir ayrılığı sebebiyle yollarını ayırmıştır.
2017 yılında Zennup 1844 isimli restoranını iki ortağıyla birlikte Bursa’da açmıştır.

Ömür Akkor TEDx Konuşması

Ömür Akkor Kardeşi Yunus Emre Akkor’la Küs Mü?

İkiz şeflerin takipçileri tarafından en çok merak edilenlerden biri de “Yunus Emre Akkor ile Ömür Akkor küs mü? Ömür Akkor ve ikizi küs mü?” soruları oldu. Doğal olarak kardeşler arasında ufak anlaşmazlıklar yaşanabiliyor ancak bu konuyla ilgili henüz net bir bilgi paylaşılmamıştır.

Onur Can Özcan Kimdir?
İlgili YazıOnur Can Özcan Kimdir? 🔥

Bir Yemek Efsanesi Zennup 1844

Bir Yemek Efsanesi Zennup 1844

Kardeşiyle ve ailesiyle birlikte çalıştığı işinden ayrılan Ömür Akkor, Anadolu’yu gezmeye başlamıştır. 2017 yılında oralarda gördüğü, öğrendiği ve keşfettiği tarifleri birleştirerek Zennup 1844 isimli restoranını iki ortağıyla birlikte açmış ve o tarifleri restoranında yapmaya başlamıştır.

Zennup ismi Ömür Akkor’un babaannesinin adıdır. Kazandığı başarılarını, öğrendiklerini ve buraya kadar gelmesini babaannesi sayesinde olduğunu söylemektedir. 1844 ise; Mehmet Kamil’in ilk Türk yemek kitabı olan ‘Melceü’t – Tabbahin’ eserinin o yılda çıkmasına atıfta bulunuyor.

Zennup 1844 Misyonu ve Ortakları

Restoranın Misyonu ve Ortakları

Zennup 1844 restoranının hedefi 13 bin yıllık Anadolu geleneğini ve kültürünü yaşatmak, Türk mutfağını insanlara tanıtmak ve lezzetli yemekler yedirmektir.

Şef Ömür Akkor’un ortakları Şevki Dilmaç ve Cüneyt Aksoy’dur.

İçeriğin devamı için diğer sayfaya geçiniz.

1 2 3
Haberdar ol
Bildir
guest
5 Yorum
En eski
En yeni En çok beğeni alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
X