5 Yıl Önce Kaybolan Ve Hala Bulunamayan Malezya Uçağı

5 Yıl Önce Kaybolan Ve Hala Bulunamayan Malezya Uçağı-min

Emre Gür

Editör

11 ay önce

341 Okunma

facebook twitter whatsapp

8 Mart 2014 tarihinde korkunç bir olay meydana geldi. Malezya Havayolları üzerinden hareket eden bir uçak Hint Okyanusu üzerinde bir anda kayboldu. MH370 sefer sayılı bu uçak hakkında ortaya pek çok iddia atılsa da aslında uçağa ne olduğu ve nerede olduğu bilinmiyor. Kuala Lumpur üzerinden kalkan uçak, Çin’in Pekin kentine iniş yapacaktı. Fakat uçağın havalandıktan tam 40 dakika sonra kaybolduğu ve hiçbir sinyal alınamadığı da kayıtlara geçti. Kayıp Malezya uçağı hakkında 5 yıldır konuşulan her iddiayı bu yazıda bulabilirsiniz.

UÇAKTA 239 KİŞİ VARDI

Malezya uçağı, Malezya’nın başkent bölgesi Kuala Lumpur üzerinden Çin’in Pekin kentine iniş yapmak üzere yola çıkar. Uçak havalandıktan 40 dakika sonra ise sinyaller kesilir ve uçakla hiçbir şekilde bağlantı kurulamaz. İçerisinde tam tamına 239 kişiyi barındıran uçağın başına ne geldiği konusu ise hala muammadır.

Hint Okyanusu üzerinde kaybolduğu düşünülen uçağın, akıbeti hakkında pek çok komplo teorisi ve iddia dolaşmaktadır. Havacılık tarihinin en gizemli ve tuhaf olaylarından biri kabul edilen bu hadise üzerine de pek çok araştırma yapılmıştır. Gerek havacılık sektöründe uzman kişiler gerekse de bilim insanları tarafından yapılan incelemeler uçağa ne olduğu konusuna açıklık getirememektedir.

Akıllara gelen en acı sorulardan biri ise uçakta yer alan 239 kişiye ne olduğu sorusudur. Tam beş yıldır uçağa ait bir ipucuna rastlanmazken uçakta yer alan kişilerle de hiçbir şekilde bağlantı kurulamamıştır.

UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜ İDDİASI

UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜ İDDİASI

Malezya uçağı, havalandıktan 40 dakika sonra çeşitli sebeplerden dolayı rotasını değiştirmek zorunda kalmış olabilir. Bu iddia doğrultusunda uçağın Avustralya taraflarına düşmüş olabileceği ihtimali de akıllarda yer etmektedir. İddialara göre uçakta meydana gelen bir arıza, uçağın rotasını değiştirmesine yol açmıştı. Rotasını Avustralya üzerine çeviren uçakta oksijen kaybı yaşandı ve hem uçak görevlileri hem de yolcular bilinç kaybı yaşamak durumunda kaldı.

Pilotların ve yolcuların oksijensiz kalması neticesinde devreye giren otomatik pilot da yakıtın bitmesi sonucu devre dışı kaldı ve uçak Avustralya yakınlarında düşüşe geçti. Bu teori kanıtlanmamış olsa da pek çok yetkili tarafından mantıklı bir iddia olarak kabul edilmektedir.

UÇAĞIN BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE DÜŞÜRÜLMÜŞ OLMA İHTİMALİ

Malezya uçağı hakkında ortaya atılan iddialardan biri de uçağın korsanlar tarafından bilinçli bir şekilde düşürülmüş olma ihtimalidir. 2016 yılında uçağın pilotu Zaharie Ahmed Şah’ın evi arandı ve evde bir uçuş simülatörü bulundu. Bu simülatör, tam da kaybolan uçağınki gibi Hint Okyanusu yönünde gitmekteydi ve buna göre hazırlanmıştı.

Bazı araştırmacılar edindikleri bulgular neticesinde bu teoriye inanmayı tercih ettiler. Uçağın pilotu, çeşitli sebeplerden yola çıkarak uçağı bilinçli bir şekilde düşürmüştü. Fakat bu iddia araştırma ekiplerince pek tutulmadı. Pek çok araştırmacı tarafından pilotun da düşen uçakta bir kurban olduğu ve bilinçli bir şekilde düşüşe geçmediği düşünülüyor.

UÇAK HAKKINDA GÜNÜMÜZDE KONUŞULAN İDDİALAR

Malezya uçağı, gizemli hikayesi ile hala büyük bir sır olmaya devam ediyor. Uçağın en son sinyal verdiği yerde tam 200 bin kilometrelik bir alanda çeşitli incelemeler yapıldı ve neticeye ulaşılamadı. Bu da uçakla ilgili umutları yok etmede başarılı oldu. Malezya hükümeti de arama çalışmalarını sonlandırdı ve konu hakkında bilgi verme amaçlı bir rapor yayınladı.

Her ne kadar Malezya hükümeti arama çalışmalarına son verse de Ocean Infinity, yeni bir araştırma başlatmak istediğini ve bu defa sonuca kesin olarak ulaşılabileceğini belirtti. Ocean Infinity, eğer yeni bir araştırma ekibi kurup arama işlerine devam ederse gizemi aralamak adına çeşitli yollar deneyecek.